כתבה שצונזרה מ"הארץ"- תחקיר באוסטרליה: אסיר ביטחוני שהתאבד בכלא איילון ב-2010 – אוסטרלי

האסיר הוחזק בבידוד ביטחוני מוחלט ותחת זהות בדויה. מהעיתונות בארץ נמנע לפרסם את ליבת הפרשה. שר החוץ האוסטרלי: אדרוש מישראל פרטים על הפרשה.

אסיר שהוחזק בבידוד ביטחוני מוחלט ותחת זהות בדויה בכלא איילון והתאבד במתקן ב-2010 החזיק גם באזרחות אוסטרלית – כך טוען כתב רשת השידור האוסטרלית אי.בי.סי, טרבור בורמן, בתוכנית המוקדשת לפרשה והמשודרת הבוקר (לפי שעון ישראל) באוסטרליה.

לפי התחקיר, בשבועות שלאחר מות האסיר נתקלו עיתונאים בחומת שתיקה של משפחתו, של פרקליטה התל אביבי – עורך דין פלילי נודע – ושל הקהילה היהודית באוסטרליה. ככל הידוע, התקשו גם עיתונאים אוסטרלים, הפטורים ממגבלות הפרסום של העיתונות הישראלית, בהשגת שיתוף פעולה של גורמים פרטיים ורשמיים גם יחד. אף על פי כן, הצליח בורמן, לטענת רשת אי-בי-סי, לפענח את התעלומה ומשדרו על הקשר האוסטרלי של האסיר הביטחוני יחולל "גלי הלם" בין-יבשתיים.

בתחקיר הובאו דבריו של שר החוץ האוסטרלי, בוב קאר, שאמר לבורמן כי יפנה לישראל לבקש הסברים לטענות שהובאו בתחקיר הרשת. הקושי בטיפול האוסטרלי בפרשה, אמר קאר, נעוץ בכך שמשפחתו של האסיר לא ביקשה כל סיוע קונסולרי בעת מאסרו. בהעדר תלונה של המשפחה, אין מקום לטיפול מעמיק של ממשלת אוסטרליה, הוסיף קאר. המאסר נודע לשגרירות אוסטרליה בישראל רק לאחר מותו של האסיר, לדברי קאר.

אשר לעילת המאסר, לדעת וורן ריד מהשב"כ האוסטרלי, "מדובר בהכרח בריגול, בגידה, במידע רגיש ביותר שאם יוודע לאחרים יהווה איום ביטחוני מיידי על מדינת ישראל".

קישור מקורי לכתבה שהוסרה:
http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1927776 

האסיר X, סוכן המוסד בן אלון, "גרם לישראל נזק כמו שאלי כהן גרם לסוריה". איך הצעיר שעלה מאוסטרליה התאבד בתא הכלא השמור ביותר במדינה? http://www.israelilifeusa.com/israel/2597

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud